Indijas Gaismas svētkos Divali aicina aizdomāties par iekšējo gaismu ikdienā

  • News
  • November 4, 2019

Ar indiešu mūziku un dejām, Latvijas un Indijas draugu uzrunām, pārsteiguma izlozi un indiešu ēdienu 28. oktobrī Rīgas Tehniskajā universitātē norisinājās Indijas Gaismas svētki Divali, kurus apmeklēja vairāk nekā 400 interesentu – gan indiešu studenti un Latvijā dzīvojošie indieši, gan arī Latvijas auditorija. 

Laiks izvērtēt savas domas, vārdus un darbības.

Svētki mijās no svinīgām uzrunām uz krāšņiem un bagātīgiem priekšnesumiem RTU Lielajā zālē, kur tika izpildītas gan tradicionālās indiešu dejas, gan vairāk nekā desmit Bolivudas deju uzvedumi, izpelnoties īpašas ovācijas no auditorijas. Priekšnesumus izpildīja pavisam 15 mākslinieki, galvenokārt indiešu studenti Latvijā no RTU, Biznesa Augstskolas “Turība”, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas (ISMA) un Ekonomikas un kultūras augstskolas (EKA). Intensīvi mēģinājumi norisinājās divas nedēļas pirms pasākuma indiešu studenta Vatsala Pareka (Vatsal Parekh)  vadībā, kurš brīvprātīgi uzņēmās horeogrāfa lomu. Tāpat arī indiešu dejas tradicionālajās indiešu drēbēs prezentēja Latvijas mākslinieki, lieliski iejūtoties austrumu kultūras ritmos.

 

Divali jeb Deepawali tiek raksturoti kā vieni no svarīgākajiem indiešu svētkiem, kuri simbolizē gaismas uzvaru pār tumsu, labā uzvaru pār ļauno, zināšanu uzvaru pār nezināšanu un cerības uzvaru pār izmisumu. Kā savā uzrunā teica RTU Starptautiskās sadarbības un ārzemju studentu departamenta direktora vietniece Zane Purlaura, šis ir arī laiks, lai pārdomātu un izvērtētu savas domas, vārdus un darbības. Kā atzina Z. Purlaura, RTU jau desmit gadus sadarbojas ar Indiju, un šobrīd augstskolā studē vairāk nekā 1000 indiešu studentu. 

 

Svinību nozīmīgumu novērtēja arī Indijas Goda konsuls Lietuvā Radžinders Čaudarijs (Rajinder Chaudhary), kurš bija atbraucis uz svētkiem no Viļņas un izteica atzinību par organizatoru spēju pulcēt tik lielu skaitu indiešu studentu vienuviet. Viņš uzsvēra, ka Latvija šobrīd ir šo studentu mājas. Apsveikumu Gaismas svētkos Kultūras ministra Naura Puntuļa vārdā izteica arī Valsts sekretāres vietniece starptautisko lietu, integrācijas un mediju jautājumos Zane Vāgnere.  

Sajust siltumu sev.

Divali svētkos svarīga nozīme ir gaismai. Tā atspoguļo visas labās īpašības, kuras mēs sevī nesam. Gaisma ir mūsu dvēsele, vienīgā patiesā realitāte un simboliski attēlo mūsu apziņas pamošanos un zināšanu iegūšanu. Bhakti Marga Latvia pārstāvis Svāmī (Swami Vishwasharadaananda) uzsvēra, ka svarīgi ir atrast katram savu iekšējo gaismu. “Mēs paskatāmies ārā aiz loga, un tur ir auksti, taču iekšā sevī mēs varam sajust un uzturēt siltumu,” salīdzināja Svāmī. Tāpāt arī Svāmī lika aizdomāties par garīgajām vērtībām ikdienas dzīvē. “Tas nav par to, ka mēs aizbraucam uz Indiju, meditējam alā un tur gūstam spiritualitāti. Spirituālisms ir mūsu ikdienas dzīvē un pienākumos, kuri mums jāveic. Vai spējam tos veikt ar mīlestību?”

Pasākums noslēdzās tradicionāli ar indiešu ēdienu, kuru visiem pasākuma apmeklētājiem nodrošināja restorāni Indian Raja un Banana Leaf Rīgā, kā arī citi pasākuma sponsori – Make Room, Turkish Airlines, Hilton Hotels, Radisson Hotels, un pasākumu aģentūra Darbar Evening Show Entertainment.

Pasākumu organizēja Indijas Latvijas Kultūras un Ekonomikas Forums (Indian Latvian Cultural & Economic Forum) sadarbībā ar Indijas vēstniecību Zviedrijā un Latvijā.

 

Rakstu sagatavoja Agnija Kazuša.

    Leave Your Comment Here